Tygryski Bengalskie

Zwyczaje Tygrysow Bengalskich:

Tygrys jest samotnikiem.Najczesciej poluje noc±. granice swojego terytorium wyznacza za pomoca moczu i wydzieliny gruczolow zapachowych. Znaki te informuja, ze terytorium jest zasiedlone. Czasami tygrys ostrzy pazury o kore drzew. Slady te sluza tez do oznaczania terytorium. Zlowiona zdobycz tygrys zaciaga pod krzewy i jej resztki przykrywa liscmi, gdyz moze jeszcze do niej wrocic.

Srodowisko:

Istnieje kilka podgatunkow tygrysa, ktore zamieszkuja rozne srodowiska we wschodniej i poludniowo - wschodniej Azji. Tygrys bengalski wystepuje obecnie najliczniej na lesistych terenach wybrzeza Sundarbanu we wschodnich Indiach i w Bangladeszu. Tygrys posiada duze terytorium lowieckie. Rewir jednego samca wynosi okolo 55 km, samicy 45 km. poniewaz tygrys jest zwierzeciem samotniczym, nawet mala populacja tygrysow potrzebuje do zycia duzych obszarow. Chociaz jest typowym drapieznikiem lasow, nigdy nie wdrapuje sie na drzewa. Lubi natomiast wode, chetnie sie kapie i jest bardzo dobrym plywakiem. Czesto pojawia sie na wyspach oddielonych od ladu szerokim pasem morza.

Rozmnazanie:

Tygrys bengalski laczy sie w pary wiosna. Samiec szuka partnerki na jej terytorium i pozostaje z nia przez okolo 20 - 80 dni. W okresie tym samica zdolna jest do zaplodnienia tylko przez 3 - 4 dni. Po zaplodnieniu samicy samiec wraca na swoje terytorium. Po okolo pietnastu tygodniach ciazy samica znajduje bezpieczna nore np. w szczelinie skalnej i wysciela ja swoja sierscia. Rodzi od dwoch do czterech, wyjatkowo szesc mlodych. Mlode so przez pierwsze dziesiec dni slepe, ale sa juz pokryte delikatnym pregowanym futerkiem. Mleko matki ssa przez okolo osiem tygodni, po czym tygrysica podaje im male kaski zdobyczy. Po szesciu miesiacach tygrysica zaczyna pozostawiac mlode na kilka dni i wybierac sie na polowania.

Pozywienie i polowanie:

Wiekszosc tygrysow poluje noca. Skradaja sie do ofiary i pomimo swej wielkosci sa w trawie prawie niewidoczne odleglosci kilku metrow od ofiary wyskakuja i lapia ja szybkim ruchem. Atakuja od tylu lub z boku, mniejsze ofiary zabijaja wgryzajac sie w szyje i lamiac kregi szyjne, wiekszym ofiarom przegryzaja gardlo. Mimo ze tygrys potrafi na krotkim odcinku rozwinac bardzo duza predkosc, zdrowym szybkim zwierzetom, (np. jeleniom) zazwyczaj udaje sie przed nim uciec. Tygrys woli duze zwierzeta ale nie gardzi takimi jak zaby, myszy, ptaki. Poluje glownie na gaury, (dzikie bydlo) bawoly lub dziki. Zazwyczaj atakuje mlode lub stare i chore zwierzeta ktore sa latwa zdobycza.

Czy wiesz ze...